Vi ses i Idrottshuset på söndag!
På söndag, 15 februari, väntar en viktig kamp Idrottshuset när IFK Örebro tar emot Fjärås HK, kl. 14.00.
IFK har förstärkt truppen med niometerspelaren Vendela Billing, senast från Eskulstuna GUIF. Vi passade på att ta ett snack med Vendela inför helgens match, hur hennes första tid i IFK har fungerat och hur hon blivit mottagen av gänget.
Hej Vendela!
Välkommen till laget, Vendela! Hur känns det att spela för IFK Örebro?
– Tack så jättemycket! Det känns superbra och extra spännande att komma till laget i det här skedet när det är så viktigt att vinna de sista matcherna.
Du kommer senast från Eskilstuna GUIF, vad tar du med dig därifrån och vad hoppas du kunna bidra med hos oss?
– Att en god lagsammanhållning är viktigt och bidrar till framgång både på och utanför planen.
Hur har du blivit mottagen av laget och ledarstaben under din inledande tid här?
– Alla tjejer och ledare har tagit emot mig med värme. Jag har fått en väldigt bra bild av laget och klubben. Jag känner mig verkligen välkommen!
På söndag väntar en viktig hemmamatch mot Fjärås HK. Hur går tankarna inför den matchen?
– Nu är det inte alls många matcher kvar på säsongen vilket betyder att alla poäng är otroligt viktiga. Både vi och Fjärås är behov av poäng vilket betyder att båda lagen kommer bjuda på en bra fajt.
Vad ser du mest fram emot under resten av säsongen i din nya klubb?
– Jag ser fram emot att lära känna laget ännu mera samt försöka bidra till att vi vinner resten av matcherna på säsongen!
Tack Vendela, varmt välkommen till IFK, vi ses på söndag!
Om du inte har möjlighet att ta dig till Idrottshuset, se våra matcher på handbollplay.se
Bli månadssupporter för IFK Örebro och se matchen på söndag!
50/50-lotteriet
Passa på att vara med i 50/50-lotteriet – Tack för att du är med och stöttar IFK Örebro!


