Stark vändning gav två viktiga poäng för IFK Örebro
När IFK Örebro tog emot Lugi HF U på hemmaplan stod mycket på spel. Viktiga poäng låg i potten och det märktes att matchen betydde mycket.
IFK fick en bra start och inledde matchen starkt, men ganska snabbt blev spelet stökigt. Tempot blev ryckigt och hemmalaget hade svårt att behålla fokus i spelet. Försvarsspelet, som annars brukar vara en av lagets stora styrkor, fungerade inte riktigt som det brukar och IFK fick inte ihop det bakåt på samma sätt som man är vana att se.
Den första halvleken präglades av stress och lite för många missar, både framåt och bakåt. När lagen gick till halvtidsvila var det gästerna som hade ett litet övertag, 14–15.
I den andra halvleken kom dock ett helt annat hemmalag ut på planen. Försvaret blev betydligt mer aggressivt och satt mycket bättre, vilket gav energi även till anfallsspelet. Framåt började man hitta rätt, skapade bra lägen och kunde dessutom springa på flera snabba kontringar.
Matchbilden förändrades tydligt. IFK tog över mer och mer och med bestämda steg arbetade sig hemmalaget förbi Lugi i målprotokollet. När slutsignalen gick stod det 30–26 på tavlan.
En stark vändning och två mycket viktiga och riktigt sköna poäng för IFK Örebro.
Matchens lirare: Emma Eriksson
Matchens krull: Maja Svanberg
Ett superstort tack till hemmapubliken, ert stöd från läktaren var fantastiskt. Ni är bäst!! 💙💙💙
Nästa helg möter vi KvIK hemma i Idrottshuset, hoppas att vi ses då!


