Spelarpresentation
Så roligt att hon stannar i IFK
Vendela Billing!
Niometersspelaren Vendela Billing stannar i blått och vitt.
Vendela anslöt till oss i februari från Eskilsuna Guif och kom snabbt in i truppen på ett bra sätt. En spelare med stark vilja, både offensivt och defensivt, och vi är mycket glada över att hon väljer att stanna hos oss! Vi ser fram emot att se hennes fortsatta utveckling 
Tre snabba med Vendela
Hej Vendela! Nu har du äntligen kritat på för IFK och kommer denna säsong vara med från start! Hur känns det?
– Det känns otroligt kul! Alla i laget har välkomnat mig på bästa sätt och jag ser verkligen fram emot att vara med och bidra från första minuten denna säsong.
Vad är dina förväntningar på kommande säsong?
– Personligen vill jag ta nästa steg i min utveckling och visa vad jag går för på planen, både offensivt och defensivt. För laget handlar det om att bygga något starkt tillsammans och prestera så bra resultat som möjligt.
Vad är det konstigaste du någonsin ätit?
– Det konstigaste jag har ätit är nog friterade mini-bläckfiskar. Det är faktiskt godare än vad det låter!


